Jak zmierzyć dziecięcą stopę?

Dopasowywanie dziecięcych bucików na tzw. „oko” to nie jest najlepszy pomysł. Najlepiej jest zmierzyć małą stópkę i na tej podstawie dobrać rozmiar buta. Pamiętajmy, że pociechy bardzo szybko wyrastają z obuwia. Buty kupione 2-3 miesiące temu mogą być już za małe, dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie długości dziecięcej stopy. Tylko jak to zrobić poprawnie?

shoes-619526_960_720

Skokowy wzrost stóp

Stopy dziecka rosną skokowo. Oznacza to, że czasem mogą nie zrobić żadnego postępu nawet przez cały rok, aż tu nagle przychodzi jeden kwartał, w ciągu którego bardzo szybko zwiększają swoje rozmiary. Dobrze jest więc mierzyć dolne kończyny malucha co najmniej raz na 3 miesiące.

But zawsze do większej stopy

Pamiętajmy, że dokonując pomiaru, należy zmierzyć obie stopy, bowiem każda z nich może się różnić długością. A rozmiar obuwia zawsze dobieramy do większej stopy. Trzeba też mieć na uwadze, że but musi być o 7 do 9 mm większy od stopy, by ta mogła się w nim swobodnie poruszać, a w razie potrzeby dziecko mogło założyć grubsze skarpety.

Mierzenie za pomocą linijki

Sposobów na dokonanie prawidłowego pomiaru dziecięcych stóp jest kilka. W pierwszym z nich wykorzystujemy zwykła linijkę lub centymetr. Pamiętajmy, by mierzyć stopy zawsze, gdy dziecko stoi w lekkim rozkroku z ciężarem ciała równomiernie rozłożonym na obie nogi. Ustawmy pociechę plecami do ściany z przylegającymi do niej piętami. Dziecko stoi na kartce papieru, na której flamastrem zaznaczamy najdalej wysunięty do przodu punkt stopy. Nie zawsze jest to koniec palucha, czasem zdarza się, że drugi palec jest dłuższy. Następnie linijką mierzymy odległość od ściany do wyznaczonego punktu.

Specjalistyczne miarki

W sklepach można znaleźć także profesjonalne miarki mierzące długość stopy. Działają podobnie do suwmiarki. Dziecko wkłada w nie stopę, a następnie przesuwa się suwak, który wyznacza najdalej wysunięty punkt stopy. Tego typu miarki są zdecydowanie wygodniejsze i szybsze w użyciu niż tradycyjne pomiary.

Pomiar obrysu stopy

By zmierzyć stopę malucha, można też obrysować ją na kartce. Pamiętajmy by ołówek czy długopis trzymać prostopadle do podłoża. Po dokonaniu precyzyjnego obrysu, mierzymy odległości między najdalej wysuniętymi punktami. W ten sposób uzyskujemy aktualną długość stopy dziecka.

Prócz tego, że pomiar stopy pomoże nam w dobrze obuwia dla dziecka, to jest także cenną informacją dla lekarza pediatry czy ortopedy. Warto więc notować sobie wyniki z poszczególnych badań.