Wybieramy sandały dla dziecka

Za oknem piękna, słoneczna pogoda, temperatury właściwie już wakacyjne. Na taką aurę najlepsze są sandały, dzięki którym stopa oddycha, nie poci się, a nam jest zdecydowanie przyjemniej. Tego typu obuwia potrzebują także nasze dzieci. Tylko jak wybrać idealne sandałki, by zapewnić małej stópce komfort, a jednocześnie niezbędne wsparcie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Jaspis-3AB-min

Podeszwa

Podeszwa sandałków to podstawa wyboru. Podobnie jak w tradycyjnych  butach, powinna być lekka i elastyczna, zginająca się tam, gdzie fizjologicznie zgina się stopa, czyli w około 1/3 jej długości. Jednocześnie podeszwa musi posiadać wystarczającą grubość, by zapewniła dziecku amortyzację i wygodę chodzenia.

Palce zakryte czy odkryte

Wybór zakrytych lub odkrytych sandałków zależy od kilku kwestii. Jeśli nasze dziecko ma tendencję do częstych kolizji, to zakryte buciki będą dla niego bezpieczniejsze, ochronią bowiem palce i paznokcie prze uszkodzeniem. Jednak wybierając tego typu obuwie, trzeba uważnie sprawdzać rozmiar, by buty nie okazały się za małe lub zbyt ciasne, co może spowodować deformacje stóp, a tego wolelibyśmy uniknąć.

szafir-1da

Zapiętek czy pasek

Obuwie dla dzieci powinno odpowiednio wspierać piętę. Sandałki na pasek tego nie zapewnią. Postawmy więc na  buty z zapiętkiem, który nie będzie jednak zbyt sztywny i wysoki. Ma on jedynie utrzymać piętę na swoim miejscu, a nie usztywniać całego stawu skokowego. Najlepsze więc będą buty z zapiętkiem kończącym się tuż na wysokości kostki.

Zapięcie

Zapięcie to równie ważna kwestia. Do wyboru mamy sandały na rzep lub klamrę. Te pierwsze są z pewnością wygodniejsze i praktyczniejsze. Zapina się je łatwo i szybko. Z czasem nawet maluch nauczy się sam zakładać buciki. Z kolei sandały z klamrą może i ładniej się prezentują, ale czas spędzony na ich zakładaniu może skutecznie wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwego rodzica, zwłaszcza gdy dziecko uprze się, że „ono samo”. Rzepy mają też tę zaletę, że dzięki nim łatwiej wyregulować przyleganie buta do stopy, co sprawia, że obuwie jest bardziej stabilne.

Materiał

Ostatni element to materiał. Polecamy wybierać sandałki ze skóry, która pozwala stopom oddychać i zapobiega nadmiernemu poceniu. Ponadto skóra z czasem dopasowuje się do kształtu stopy, co gwarantuje wysoki komfort użytkowania i wygodę na co dzień.