Wady postawy a zajęcia wychowania fizycznego

Wiele wad postawy u dzieci uniemożliwia im uczestnictwo w „standardowych” zajęciach wychowania fizycznego. Dla osób z asymetrią barków, skoliozą, kifozą, płaskostopiem i innymi wadami stóp wiele codziennych ćwiczeń będzie bolesnych, trudnych, a nawet niewskazanych do wykonywania. Dlatego tak istotna w procesie zdrowienia jest rola korekcji. Zajęcia korekcyjne w wielu szkołach są już normą.

s

We współczesnym świecie wady postawy stały się codziennością. Brak świadomości istoty poprawnej postawy, zaniechanie profilaktyki i działanie tylko wówczas, gdy problem staje się widoczny, sprawia, że w mało której szkole zajęcia korekcyjne są niepotrzebne. Większość wad postawy dzieci nabywają w czasie życia. Rodzice nieświadomi konsekwencji kupują im nieodpowiednie buty, czy stosują złą dietę. Także szkoła nie pozostaje bez winy, wymagając, by dorastające dzieci nosiły nieproporcjonalnie ciężkie plecaki.

Gimnastyka korekcyjna – profilaktyka dla każdego

Gimnastyka korekcyjna przyda się każdemu dziecku, niezależnie od tego, czy ma wady postawy, czy nie. Jej zadaniem prócz korekcji, jest budowanie świadomości istoty prawidłowiej postawy. W trakcie okresu szkolnego, a szczególnie u dzieci w wieku 6-7 lat następuje newralgiczny czas w jej budowaniu. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nauka i powtarzanie dobrych wzorców przyczyni się do dalszego dobrego rozwoju postawy ciała.

o

 Czym jest poprawna postawa ciała?

Na poprawną postawę ciała ma wpływ wiele czynników. Różnicuje ją także wiek danej osoby oraz jej płeć. Do ogólnych cech wyróżniających ją należy prawidłowo wykształcony układ kostny, stawowy, więzadłowy i mięśniowy oraz prawidłowa koordynacja nerwowa. Warunkiem, by prawidłowa postawa wykształciła się w dzieciach, są także sprzyjające otoczenie (temperatura, wilgotność powietrza, oświetlenie w domu i w szkole), a także wysoka świadomość jej znaczenia. Gimnastyka korekcyjna właściwie nie jest w stanie poprawnie wpłynąć jedynie na jakość warunków otoczenia, w którym dziecko przebywa. Na resztę czynników może mieć pozytywny wpływ.

Jak działa gimnastyka korekcyjna?

Działanie gimnastyki korekcyjnej wpływa na kilka obszarów. Przede wszystkim wzmacnia słabsze mięśnie, a rozciąga przykurczone. Ponadto, o czym wspominaliśmy wcześniej, wpływa na wyrobienie nawyku prawidłowej postawy. W zależności od typu wady postawy, lekarze i rehabilitanci dają różne wskazania do ćwiczeń (lub przeciwskazania!).

Działania dodatkowe

nonameDziałanie gimnastyki korekcyjnej rodzice powinni wzmacniać w domu. Zwracanie uwagi na poprawną postawę dziecka, zakup obuwia korekcyjnego w przypadku wad stopy oraz ćwiczenia w domu, na pewno przyspieszą spodziewane efekty.