Trampolina – szkodzi czy pomaga w leczeniu wad postawy?

W Polsce od kilku lat wzrasta zainteresowanie ogrodowymi trampolinami. Dzieci uwielbiają się na nich bawić, a rodzice kupują je coraz chętniej. Trampolina przecież odciąga dzieci od komputerów i zachęca do aktywności na świeżym powietrzu! Pediatrzy jednak bardzo często spotykają się z pytaniami ze strony rodziców o bezpieczeństwo takiej zabawy. Czy skacząc na trampolinie można nabawić się kontuzji? I czy to sprzęt bezpieczny dla każdego, również dla dzieci z wadami postawy, noszących obuwie korekcyjne?

trampoline-71548_960_720Pediatrzy są zgodni: skakanie na trampolinie to wspaniała forma aktywności dla dzieci. Dostarcza mnóstwa radości i kompleksowo rozwija cały organizm, zarówno mięśnie, jak i kondycję. Trampoliny nie muszą obawiać się dzieci walczące z nadwyżką kilogramów czy wręcz nadwagą. Skacząc na niej dziecko nawet nie odczuje, że ćwiczy, a zmęczenie potraktuje jako efekt doskonałej zabawy.

Jeśli chodzi o wady postawy takie jak płaskostopie, koślawość kolan czy plecy okrągłe, ich występowanie nie wyklucza korzystania z trampoliny. Przy tego rodzaju problemach wskazana jest każda forma ruchu. Skakanie stymuluje mięśnie, więc zabawa na trampolinie może być wręcz elementem gimnastyki korekcyjnej! Ponieważ jednak każde dziecko to indywidualny przypadek, dla stuprocentowej pewności, że trampolina będzie bezpieczna, najlepiej skonsultujcie się z lekarzem.

Wokół trampoliny narosło wiele mitów, m.in. o tym, że skakanie na niej szkodzi stawom i kręgosłupowi. Tymczasem wielu fizjoterapeutów stosuje ćwiczenia na trampolinie nie tylko w ramach terapii wad postawy, ale też ich profilaktyki! Widoczne gołym okiem podczas skoków zapadanie się kolan i stóp nie jest oznaką ich koślawienia, a jedynie pracy mięśni. Nie ma zatem czego się bać! Zadbajmy tylko, by trampolina, na której bawią się nasze dzieci, była dobrej jakości. Wówczas skakanie na pewno będzie szło w parze ze zdrowiem.