Tornister a wady postawy

Dyskusja związana ze szkolnym plecakiem, często przeciążonym nadmiarem książek wraca jak bumerang wraz z początkiem każdego roku szkolnego. Warto rzucić nowe światło na ten temat i zastanowić się nad kilkoma aspektami z tym związanymi.

 

Dawno dawno temu…

Człowiek pradawny metodą prób i błędów doszedł do wniosku, że niewielkie ciężary można transportować na kilka sposobów mniej przeciążając kręgosłup. Zauważył, że symetryczne obciążanie kręgosłupa bardziej mu się opłaca i wiadra z wodą zaczął układać na swoich barkach za pomocą długiego kija równomiernie rozkładającego ciężar. Podpowiedzi także przychodziły z natury, zatem podpatrując zwierzęta człowiek zaczął nosić swoje potomstwo na tułowiu, szczelnie „przyklejone” do ciała przy pomocy chusty, co można by uznać za prekursora plecaka. Natomiast jednym z najbardziej ergonomicznych i zarazem najbardziej spektakularnych sposobów było noszenie wyważonych pakunków na czubku głowy obciążając równomiernie oś ciała. Korzysta z tego sposobu do dziś ludność Afryki.

 

A dzisiaj…

Stan wiedzy permanentnie ulega powiększeniu co proporcjonalnie przekłada się na ilość przedmiotów w szkole, ilość książek obowiązkowych, zeszytów i lektur. Problem przeciążonego tornistra dotyka głównie dzieci w szkole podstawowej kiedy to chcemy żeby dzieci nabrały wiedzy uniwersalnej – stąd mnogość przedmiotów – a zarazem napotykamy na newralgiczny okres w życiu dziecka. Okres ten to rozwój postawy ciała poprzez tworzenie silnego gorsetu mięśniowego przygotowującego organizm do szybkiego wzrostu. Pojawia się pytanie jaką rolę pełni w tym procesie tornister.

 

Tornister to przyjaciel czy wróg?

Nie ulega wątpliwości że dzieci nie będą nosiły książek na głowie w drodze do szkoły zatem póki nikt nie wpadł na pomysł jak powszechnie i globalnie zastąpić plecak tym wirtualnym jesteśmy na razie na niego zdani. Niezależnie od rodzaju tornistra, którego rodzajów na rynku jest całe mnóstwo obligatoryjnie powinno się wzmacniać układ mięśniowy dzieci poprzez ćwiczenia ogólnie usprawniające. Każdy wf dziecka w wieku szkolnym powinien się składać z rozgrzewki, części właściwej czyli np. gry w piłkę oraz bardzo istotnego stretchingu kończącego każde zajęcia.

 

Jak wybrać odpowiedni tornister?

Zgodnie z zasadą że ciężar noszony przez człowieka powinien jak najbardziej przylegać do ciała – żeby siły bezwładności działały na organizm w najmniejszym stopniu – powinniśmy szukać dla naszej pociechy takiego plecaka, który ma usztywnione plecy a zawartość można ułożyć podłużnie w środku. Każdy plecak przypominający pojemny worek, do którego można zapakować książki w głąb, co prawda jest pojemny ale i dużo bardziej odczuwalny dla kręgosłupa i go obciążający. Ogromnie istotne są też pasy nośne, powinny być szerokie, żeby ciężar rozkładał się na większej powierzchni ciała i najlepiej żeby plecak był wyposażony w wygodny pas biodrowy, który dobrze przypięty jest w stanie mocno zniwelować odczuwaną wagę plecaka. Jak istotna jest rola dobrego pasa biodrowego mogą potwierdzić osoby, które regularnie chodzą po górach z dużymi obciążeniami.

 

Rodzice swoje, a dzieci swoje…

Nie można wspomnieć o największym błędzie popełnianym przez rodziców jakim jest uleganie dzieciom, które same wybierają sobie tornister sugerując się kolorem, bądź postaciami z ulubionych bajek. Producenci sprytnie potrafią ten fakt wykorzystać przemycając tornister niskiej jakości ubarwiając go popularną grafiką. Kolejnym błędem, jaki z kolei popełniają dzieci jest noszenie plecaka na jednym ramieniu co w sposób gwarantowany przyczynia się do rozwoju wad kręgosłupa powodując powszechne obecnie skoliozy.

 

Rady dla rodziców

  • Rozmawiajmy dużo z dzieckiem, żeby w odpowiednim momencie liczyło się z naszym zdaniem. To jest chyba najważniejsza zasada dotycząca wychowania naszej pociechy.
  • Od początku kształtujmy właściwe nawyki ruchowe u dziecka, pamiętajmy, że dzieci to często nasza wierna kopia.
  • Jeśli chcemy żeby dziecko miało poczucie, że samo zadecydowało o wyborze np. tornistra do szkoły, dajmy mu do wyboru dwa lub trzy właściwe plecaki, a dziecko będzie szczęśliwe że coś od niego zależy.
  • Starajmy się zwracać uwagę jak dziecko nosi tornister, wczesne wyłapywanie błędów zapobiega ich powielaniu w przyszłości
  • Zawsze dbajmy o symetrię u dziecka.
  • Kontrolujmy dziecko u specjalisty profilaktycznie raz do roku.