Płaskostopie – co sprzyja jego powstawaniu?

Stopy niedotknięte płaskostopiem dotykają podłoża tylko w trzech miejscach. Tak ułożone, zapobiegają obciążeniu stawów i nie są narażone na wstrząsy, których nie unikniemy, poruszając się pieszo. Gdy te naturalne amortyzatory przestają działać, a stopa przylega w całości lub w jakiejś części do podłoża, wówczas możemy zdiagnozować płaskostopie. W jaki sposób wykształca się ta deformacja stóp?

1

Od urodzenia i od zaniechania

Większość z nas urodziła się z płaskostopiem fizjologicznym, które z czasem zaniknęło. Dziecko we wczesnym etapie życia ma wiotkie mięśnie stóp, które wzmacniając się same „leczą” płaskostopie. Jeśli w wieku 3-4 lat dziecko nadal ma płaskie stopy, wówczas powinniśmy wzmacniać mięśnie jego stóp odpowiednimi butami korekcyjnymi oraz ćwiczeniami. Dziecko powinno także swobodnie poruszać stopami, by dalej wzmacniać mięśnie – niewskazane jest więc zakładanie ciasnych śpioszków i bucików.

2

Płaskostopie możemy także nabyć, w praktycznie każdym wieku. Przyczyn nabycia tej nieprzyjemnej i bolesnej wady jest wiele. Do najczęstszych należy jednak osłabienie lub uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni stóp, nadwaga, mało ruchu, złe obuwie (szczególnie na wysokim obcasie i z wąskimi czubkami) i inne przeciążenia stóp wynikające z dźwigania ciężkich rzeczy (np. ciężkie, przeładowane tornistry szkolne) lub długotrwałej pracy na twardym podłożu.

Sprawdzaj stopy swoich dzieci!

Pierwsze objawy płaskostopia dzieci mogą zauważyć rodzice. Nienaturalnie płaska stopa mimo wieku powyżej 4 lat, skarżenie (szczególnie dzieci w wieku szkolnym) na zmęczenie stóp, bóle w okolicy podbicia, odciski… To pierwsze sygnały, po których powinnaś/powinieneś udać się z nim do ortopedy.

3

Leczenie i ćwiczenie nawyków

Leczenie płaskostopia jest wielokierunkowe. Dzieciom lekarze najczęściej zalecają bose spacery po różnego rodzaju podłożach – trawie, piasku, dywanie etc. Ponadto proponują całe zestawy ćwiczeń, a nawet dają skierowanie na gimnastykę korekcyjną. Na prawidłowy układ stóp dobrze wpływa pływanie oraz proste ćwiczenia, które bez problemu można wykonywać w warunkach domowych. Zalecane są także masaże stóp oraz aparaty korygujące koślawy paluch.

Konieczny jest także zakup obuwia korekcyjnego i profilaktycznego dla dzieci – dzięki niemu wada nie będzie narastać. Kluczową dla powstrzymania rozwoju deformacji stopy będzie również nauka prawidłowej postawy ciała, a w przypadku nadwagi dziecka, także zmiana diety.