Pierwsze buty dla dziecka? – Tych błędów nie popełniaj!

Zakup pierwszych butów dla naszej pociechy to nie lada wyzwanie. Często rodzice nieświadomi pewnych kwestii popełniają podstawowe błędy przy wyborze obuwia, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecięcej stopy. Dlatego dziś przedstawiamy 5 najpopularniejszych błędów, których trzeba wystrzegać się jak ognia.

bella1JB-1

Błąd 1 – zbyt szybko

Rodzice często za bardzo spieszą się z kupnem pierwszych butów. Dopóki jednak dziecko nie jest w stanie samodzielnie poruszać się na zewnątrz, nie warto spieszyć się z zakupem. Nauka chodzenia powinna zawsze odbywać się na boso, to najlepiej kształtuje i prawidłowo rozwija dziecięce stopy. Dopiero, gdy pociecha opanuje już sztukę chodzenia i bez problemu będzie w stanie spacerować, możemy sięgnąć po pierwszą parę bucików.

Błąd 2 – zły pomiar

Zanim udamy się na zakupy, dobrze zmierzmy stopę dziecka i nie ograniczajmy się tylko do jej długości. Szerokość również ma niebagatelne znaczenie. Pamiętajmy także, by zawsze kupować buty razem z dzieckiem. Na żywo łatwiej jest ocenić, czy obuwie nie jest za ciasne lub za duże, czy dobrze przylega. Mierząc bucik, najlepiej jest wyjąć z niego wkładkę i przyłożyć do stopy malucha. Tym sposobem precyzyjnie wybierzemy odpowiedni rozmiar.

nodi1BE-600x600

Błąd 3 – zbyt sztywne

Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że pierwsze buty dla dzieci powinny posiadać sztywną podeszwę i zapiętek, by wspomóc prawidłowe stawianie stóp. Nic bardziej mylnego! Takie obuwie ogranicza naturalne ruchy, nie pozwala na swobodne poruszanie stopą i w stawie skokowym. Kupując dziecku takie buty, sprawimy, że będzie chodziło jak robot, a przecież nie na tym nam zależy. Trzeba wybrać obuwie dla dzieci z elastyczną podeszwą, która będzie się zginała w miejscu zgięcia palców. Cholewka również nie może być zbyt sztywna, ani za wysoka.

Błąd 4 – wygląd kosztem wygody

Nawet najbardziej rozsądnym rodzicom zdarza się kupować oczami. Jednak w przypadku bucików dla dzieci może mieć to opłakane skutki. Nie każdy łady but jest bowiem zdrowy dla dziecięcych stóp. Przede wszystkim należy wystrzegać się wąskich nosków. Place muszą mieć dużo miejsca, gdyż maluchy mają tendencję do ich rozszerzania podczas chodzenia. Warto też wybierać buty na rzepy, gdyż łatwiej dopasować je do dziecięcych stopy. Zwróćmy również uwagę na materiał. Najlepsza będzie skóra naturalna, która dopasuje się do stopy, a ponadto zapewni prawidłową wentylację.

dino3HAnew-min

Błąd 5 – buty po starszym rodzeństwie

Zarówno pierwsze jak i kolejne buty dla dziecka muszą być nowe. Każdy bowiem stawia stopy w unikatowy sposób i inaczej odkształca but. Osoba nosząca obuwie po kimś, będzie miała tendencję do wykrzywiania stopy w sposób, w który wyprofilowany jest bucik. Może to przyczynić się do deformacji w przyszłości i kształtowania się wad postawy, a tego z pewnością każdy rodzic chciałby uniknąć.