Odparzenia stóp u dzieci

Dziecięce stópki są bardzo wrażliwe na wszelkie otarcia, zmiany temperatury czy nadmierną wilgoć. W wyniku działań tych czynników łatwo o odparzenia, które z kolei są preludium do grzybicy stóp. By temu zapobiec, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

fn

Jak powstają odparzenia?

Powstawaniu odparzeń na skórze dziecięcych stóp sprzyja duża wilgotność przy jednoczesnym braku dostępności powietrza. Stopa nadmiernie się poci, ale nie ma możliwości pozbycia się wilgoci. W takich warunkach bardzo łatwo o podrażnienia i rozprzestrzenianie się szkodliwych bakterii. Dodatkowym czynnikiem jest ucisk spowodowany stosowaniem niewygodnego, za ciasnego obuwia.

Jak przeciwdziałać?

Podstawą jest zapewnienie dziecku odpowiednich butów z oddychających materiałów. Dobrym wyborem będzie obuwie profilaktyczne lub  zdrowotne, które nie tylko zapewni stopie odpowiedni dostęp powietrza, ale też zadba o jej prawidłowe ustawienie. Tego typu buty zapewniają też maksymalny komfort chodzenia, chroniąc przed uciskiem, który może doprowadzić do rozwoju podrażnień, odcisków i modzeli.

Ponadto pamiętajmy, by stosować oddychające, bawełniane skarpetki, nieuciskające nadmiernie stopy. Warto także pozwolić maluchowi jak najczęściej chodzić boso. No i nie zapominajmy o prawidłowej higienie. Zarówno zimą, jak i latem stopy są narażone na nadmierne pocenie, po długim spacerze warto więc zawsze opłukać je w letniej wodzie i założyć dziecku czyste skarpetki.

Kiedy odparzenia już powstaną?

We wczesnym stadium wystarczy odpowiednio zdezynfekować ranki i zapewnić stopom częstszy dostęp do powietrza. Pamiętajmy także, by zwiększyć częstotliwość codziennej higieny.

Jeśli jednak skóra stóp swędzi, piecze, jest zaczerwieniona to warto skorzystać z odpowiednich maści, kremów lub żeli o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Złagodzą one objawy i zapobiegną rozwoju grzybicy. W celu dobrania odpowiednich dla dzieci leków, wybierzmy się z maluchem do pediatry, który wskaże najskuteczniejszy sposób leczenia.

Dobrym rozwiązaniem są też domowe sposoby, które na pewno nie zaszkodzą, a mogą wspomóc kurację. Można przygotować stopom ziołową kąpiel z szałwią, korą dębową i miętą, które zmniejszą potliwość skóry, zadziałają antyseptycznie i przeciwzapalnie.