Nauka chodzenia – na co zwracać szczególną uwagę?

Powszechnie mówi się, że pierwsze kroki dzieci stawiają w okolicy pierwszego roku życia. Czy jeśli moje dziecko zdmuchnęło świeczkę i wciąż raczkuje, to mam powód do zmartwień? Co powinno zacząć nas niepokoić w pierwszych latach doskonalenia umiejętności chodzenia, a co niewarte jest naszego stresu? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu!

1

Dzieci nie różnią się szczególnie od dorosłych. Tak jak my jesteśmy inni od naszych rówieśników, tak one nie rozwijają się według jednego schematu. Twoja koleżanka jest lepsza z matematyki, a Ty masz wyjątkowe zdolności językowe? To zupełnie normalne, podobnie jak to, że jedne dzieci szybciej uczą się mówić i chodzić, a drugie wolniej. Nie oznacza to, że w przyszłości dzieci, które pierwszy krok postawiły po 14 miesiącach, będą w czymkolwiek gorsze. Rozwój, szczególnie ten w początkowych latach, zależy od wielu czynników. Jeśli nasze dziecko nie rwie się do stawania na nóżki – dajmy mu czas.

Szacuje się, że około 50% dzieci zaczyna chodzić przed ukończeniem 1 roku życia. Druga połowa zacznie chodzić dopiero około 18 miesiąca życia. Do tego czasu nie powinniśmy się niepokoić i na siłę namawiać dziecko do stawania na nóżki.

Stopy dziecka pod kontrolą

Płaskie stopy u rocznego dziecka? To zupełnie normalne. We wczesnym dzieciństwie stopy dzieci są płaskie, ponieważ ich mięśnie jeszcze się nie wykształciły. Sytuacja może nas zaniepokoić, jeśli nie ulegnie zmianie, gdy dziecko ukończy 3 rok życia. Wówczas powinniśmy udać się czym prędzej do ortopedy. Im szybciej zaczniemy walczyć z płaskostopiem, tym większa szansa, że skutecznie je wyleczymy. Pomoże nam w tym nie tylko gimnastyka korekcyjna, ale także buty zdrowotne dla dzieci, których profil wspomoże prawidłowy rozwój stóp.

2

Buty zdrowotne dla dzieci nie zadziałałyby bez odpowiednich wkładek. Nie warto kupować tych produktów bez wcześniejszej konsultacji z ortopedą, który najlepiej określi rodzaj płaskostopia i wskaże na jakościowo najlepsze wkładki.

Kiedy upadki powinny nas martwić?

3Nauka chodzenia bez upadków nie istnieje. Wkładanie dzieci w chodziki coraz częściej jest odradzane przez pediatrów. Lekarze wskazują, że dzieci w takim urządzeniu nie uczą się upadania ani szacowania odległości. Potknięcia i wywrotki są zupełnie naturalne na etapie uczenia się koordynacji i utrzymywania równowagi. Jeśli jednak ich ilość wraz z wiekiem dziecka nie zmniejsza się – warto udać się do lekarza w celu sprawdzenia przyczyny tych objawów.

Ostrożności nigdy dosyć. Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka, najlepiej zgłoś swoje wątpliwości lekarzowi rodzinnemu. Chociaż przesadne zamartwianie się nie jest dobrym doradcą, rodzicielska intuicja jest nierzadko najskuteczniejszym i najszybszym alarmem!