Najlepsza profilaktyka? Balet!

Gdy nasze dzieci zaczynają pewnie poruszać się na nóżkach, możemy zacząć myśleć, w którą stronę ukierunkować nasz mały wulkan energii. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko wyrosło na zdrową, wrażliwą i mądrą osobę, dlatego tak często zapisujemy dzieci do szkół artystycznych, językowych oraz na zajęcia sportowe. Niestety od nadmiaru zajęć, zamiast korzystać ze swojego dzieciństwa, zamieniają się w małych dorosłych: zmęczonych i sparaliżowanych oczekiwaniami otoczenia. I chociaż same zajęcia dodatkowe nie są niczym złym (a wręcz przeciwnie) warto wybierać je z głową i umiarem.

Są jednak takie zajęcia, które łączą wiele dyscyplin, jeśli więc zależy nam na fizycznym i umysłowym rozwoju dzieci, warto zapisać je na balet. Balet kojarzy się z wyrzeczeniami, bólem stóp, niezdrową atmosferą rywalizacji. Te czasy jednak minęły (przynajmniej w większości środowisk) i rodzice mogą zapisywać dzieci na te zajęcia bez obaw o ich zdrowie psychiczne. Dlaczego warto?

Dla zdrowych stóp i sylwetki

2Zajęcia baletowe łączą w sobie przynajmniej trzy dyscypliny. Najbardziej oczywistą jest sztuka – balet jest przecież aktywnością artystyczną, która nauczy nas wrażliwości na piękno muzyki i tańca, a także na piękno i możliwości ludzkiego ciała. Drugą dyscypliną, która zawiera się w balecie, jest oczywiście sport. Wysiłek fizyczny jest mocno wpisany w tę formę sztuki. Nauka różnych figur wymaga rozciągania ciała, ćwiczenia jego mięśni, nauki prawidłowej postawy. Uczy także współpracy w grupie – w balecie niewiele zdziała się w pojedynkę. Po trzecie wreszcie, ucząc się baletu, mimochodem dzieci przyswajają wiele obcych słówek – głównie z języka francuskiego. Może być to dobrym początkiem, do zgłębiania obcych języków.

Nie warto posyłać dzieci na balet z nastawieniem na sukcesy i międzynarodową karierę. Dziecko ma czerpać radość z indywidualnych postępów. Mało które dzieci zostaną z baletem na zawsze. Niezależnie od przyszłości, każde dziecko uprawiające balet wyniesie z tej nauki mnóstwo radości i… zdrowia!

Na tych zajęciach prawidłowa postawa ciała jest priorytetem. Dzieci uczą się poruszać lekko, zyskują koordynację ruchową, a przede wszystkim kształtują prawidłowe ułożenie stóp, które w balecie są szczególnie istotne. Dzieci mogą ćwiczyć balet od naprawdę wczesnych lat (nawet od 3 roku życia), dlatego to doskonała profilaktyka, która zmniejszy ryzyko wystąpienia płaskostopia i wielu innych wad stóp. Podczas uprawiania baletu, maluchy zmagające się z otyłością, mogą w przyjemny sposób zrzucić zbędne kilogramy, które także są przyczyną utrwalania złej postawy ciała i licznych chorób. W trosce o zdrowe stopy warto inwestować nie tylko w obuwie profilaktyczne dla dzieci, ale także zajęcia, które wszechstronnie rozwiną nasze pociechy.

Nauka charakteru

3

Zdrowotny wpływ baletu jest niezwykle istotny, jednak to nie jedyny pozytywny aspekt uprawiania tej sztuki. Ćwicząc balet, dzieci uczą się zapamiętywania (długie sekwencje kroków), a także pokonywania własnych słabości. To sztuka, która doskonale kształtuje charakter i z każdą godziną ćwiczeń dziecko może zauważać swoje postępy. Balet uwrażliwi je na piękno, poszerzy horyzonty, pozwoli poznać ciekawych ludzi. Sprawi, że będzie zdrowsze i szczęśliwsze. A o to przecież chodzi także nam, rodzicom!