Jak nadwaga wpływa na dziecko?

W wyścigu o tytuł najszybciej tyjących dzieci w Europie jakiś czas temu Polska wyraźnie wysunęła się na prowadzenie. W takiej rywalizacji paradoksalnie lepiej być przegranym niż zwycięzcą, bo na mecie czekają tylko choroby, złe samopoczucie i inne problemy. Dzieciństwo to okres intensywnego rozwoju całego ludzkiego organizmu, w tym układu kostnego i krążenia, dla których nadwyżka kilogramów może być najtrudniejsza to udźwignięcia. Jesteś rodzicem dziecka, któremu przydałoby się schudnąć? Działaj, zanim będzie za późno!

apple-2311_960_720W Polsce problem częściej dotyka chłopców. Największy odsetek osób z problemami tego rodzaju jest w grupie 11-12 lat. 18,3 procent dzieci w tym wieku ma nadwagę, a 3,4 procent jest otyłych. W kolejnych grupach wiekowych odsetek maleje, ale wciąż jest wysoki. Dzieci w wieku 13-14 lat z nadwagą to 14,9 procent polskiego społeczeństwa, natomiast młodzież 15-16 lat – 11,6 procent. Dane pochodzą z raportu badań HBSC z roku szkolnego 2009/2010. Jak jest dziś, siedem lat później? Wszystko wskazuje na to, że tylko gorzej.

Odchudzanie dziecka powinno opierać się na trzech głównych filarach: diecie, aktywności fizycznej i edukacji prozdrowotnej. Co ważne, zmiany nie mogą dotyczyć wyłącznie dziecka, ale całej rodziny. Jeśli starsi jej członkowie nie będą wzorcem do naśladowania, zmiany nie będą trwałe. Problem trzeba dobrze poznać i podczas odchudzania stać po tej samej stronie, co dziecko. Inaczej w swoich zmaganiach będzie się czuło osamotnione.

Dobrze, ale co tak naprawdę grozi dziecku z nadwagą bądź otyłością? W dość krótkim czasie objawią się u niego problemy z układem ruchu – wady postawy takie jak płaskostopie i koślawość kolan. Kości dziecka mają wyjątkowo niesprzyjające warunki do rozwoju. Nadmiar kilogramów to także obciążenie dla układu oddechowego, wątroby i serca. Dzieci z nadwagą są o wiele bardziej zarażone na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, niektóre nowotwory i chorobę niedokrwienna serca w dorosłym życiu.

Dzieci z nadwagą są także mniej sprawne fizycznie. Może rozwinąć się u nich bezdech senny i astma oskrzelowa. Gorsza forma fizyczna i wygląd powodują także gorszą samoocenę i złe samopoczucie o chronicznym charakterze. Dziecko powinno nosić specjalne obuwie ortopedyczne dla dzieci, bo nadwaga szybko powoduje wykształcenie się wad stóp. Jak widać, nadwaga i otyłość są złożonym problemem. A ponieważ tendencja do tycia ogółu najmłodszej części polskiego społeczeństwa jest bardzo niekorzystna, nam, jako rodzicom, nie wolno bagatelizować tego problemu.