Muzyko- i choreoterapia – w trosce o zdrowie stóp

2Muzyko- i choreoterapia są pomocniczymi gałęziami medycyny, które odpowiednio stosowane, mogą przynieść naprawdę zaskakujące efekty. Zalecane są szczególnie dzieciom, które z jednej strony mają ogromną potrzebę ruchu, a z drugiej potrzebują momentu wyciszenia i spokoju. Te dwa nurty artterapii (terapii poprzez sztukę) doskonale wpływają na organizm dziecka, które zaczyna świadomie odbierać swoje ciało – zauważa, gdzie stawia stopy, jak się porusza, chodzi, biega i uczy się prawidłowej postawy.Zajęcia korekcyjne, rehabilitacja, codzienna gimnastyka z biegiem czasu mogą stać się rutynowo powtarzanymi zajęciami, które z czasem zaczynają być po prostu nudne. Jak wiadomo, dzieci podobnie jak dorośli, nudy nie lubią. Dlaczego więc nie wprowadzić nieco urozmaiceń do codziennych ćwiczeń i zastosować sprawdzone sposoby, które znacznie przyspieszą powrót do zdrowia?

Ujmując skrótowo, muzykoterapia poleca wykorzystywaniu muzyki w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z problemami natury fizycznej i emocjonalnej. Choreoterapia (inaczej terapia tańcem) w tym samym celu wykorzystuje ruch i taniec. W obu przypadkach, jeśli warunki fizyczne dzieci na to pozwalają, stosuje się aktywny udział, tj. wspólne tańczenie, śpiewanie, granie, improwizowanie ruchowo-muzyczne czy zajęcia rytmiczne.

Trochę inne zajęcia korekcyjne

O zdrowe stopy u dzieci możemy dbać na kilka sposobów. Najważniejszym, codziennym sposobem jest dobór odpowiedniego obuwia korekcyjnego. Nie mniej ważne są dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, które będę przeciwdziałać lub leczyć takir wady jak płaskostopie czy stopa płasko-koślawa. Istnieje mnóstwo ćwiczeń, które można wykonywać z dzieckiem nawet bez wychodzenia z domu. Z czasem jednak takie ćwiczenia mogą stać się przykrym obowiązkiem. Dzieci, jako osoby niezwykle kreatywne potrzebują nowych, lecz pozytywnych bodźców, które sprawią, że z pełną werwą zabiorą się za ćwiczenia.

3

Podobno artyści są jak dzieci, a każde dziecko ma w sobie artystę. Możemy to pobudzać właśnie dzięki muzyko- i choreoterapii. Ćwiczenie przy odpowiedniej muzyce może dodatkowo stymulować napięcie mięśni, łagodzić lekki ból, a przede wszystkim poprawiać nastrój dziecka. Nauka odpowiedniego ruchu bezpośrednio wpłynie na układ mięśniowy i pozytywnie wpłynie na wykształcenie prawidłowej postawy, która jest tak potrzebna przy leczeniu wad stóp.

Muzyko- i choreoterapia same w sobie nie wyleczą wad stóp, ale mogą znacznie umilić i przyspieszyć powrót do pełni zdrowia, przy okazji stymulując inne obszary dziecięcego umysłu i organizmu. Muzyka i ruch mają bowiem wpływ nie tylko na sferę psychomotoryczną, ale także na kształtowanie empatii, umiejętność radzenia sobie z gniewem, pracy zespołowej oraz rozwijanie kreatywności. Warto, by w drodze do głównego celu, jakim jest powrót do zdrowia, wykształcić kilka innych pozytywnych wartości. W przyjemny i sprawdzony sposób mogą sprawić to nowe, oryginalne ćwiczenia korekcyjne.