Konsekwencje noszenia źle dobranych butów

Dziecięca stopa jest delikatna i wrażliwa, a w dodatku ciągle pozostaje w fazie wzrostu, dlatego wymaga doboru odpowiedniej jakości butów. Źle dopasowane obuwie może sprzyjać rozwojowi wad postawy, skrzywień i deformacji. O konsekwencjach noszenia źle dobranych butów przez dzieci, piszemy w dzisiejszym artykule.

polo-3ab

Buty za krótkie

Za mały rozmiar butów sprawia, że palce uderzają o ich czubek, co powoduje otarcia i odciski. Ponadto duży paluch wykoślawia się, a palec drugi i trzeci przybierają młoteczkowaty kształt.

Buty za długie

Z kolei za duże buty będą ześlizgiwać się ze stopy i utrudniać dziecku chodzenie, co może zwiększać ryzyko upadków i urazów.

Obuwie za ciasne

Ciasne obuwie ściska stopy dziecka, hamuje dopływ krwi i przyczynia się do rozwoju modzeli. Dłuższe chodzenie w za ciasnym obuwiu może powodować ból i deformacje stopy.

Za wąski czubek

Buty ze zbyt wąskim czubkiem nadmiernie ściskają palce, wykoślawiając je. Przyczyniają się do rozwoju szpotawości i placów młoteczkowatych, a także powodują bolesne odciski.

Zbyt niski czubek

Buty o za niskim czubku utrudniają chodzenie. Stopa bowiem zgina się w palcach podczas chodu, które z kolei wędrują ku górze. Za niski czubek ogranicza ten naturalny ruch, powoduje otarcia i odciski.

Buty źle wykonane

Zdarza się, że buty mają fabryczne wady i od samego początku są w jakiś sposób zdeformowane. Jest to ciężkie do zaobserwowania dla laika, dlatego tak ważne jest kupowanie obuwia u sprawdzonego, godnego zaufania producenta. Zniekształcone obuwie zaburza bowiem fizjologiczne ułożenie stopy, przyczyniając się do rozwoju wad postawy.

Zbyt niska cholewka

Cholewka kończąca się na wysokości kostki przyśrodkowej lub bocznej będzie ocierać skórę w czasie chodzenia, tworząc dotkliwe rany.

Sztywna podeszwa

Zbyt sztywna podeszwa utrudnia dziecku chodzenie. Nie pozwala bowiem na zginanie stopy w fizjologicznie wyznaczonych do tego miejscach, przez co chód staje się nienaturalny i prowadzi do deformacji stopy.

Śliska podeszwa

Podeszwa bez odpowiedniego protektora jest zagrożeniem dla dziecka. Sprzyja bowiem upadkom i urazom.

Zbyt sztywny lub niestabilny zapiętek

W przypadku zbyt sztywnego zapiętka utrudniony jest fizjologiczny ruch stopy. Z kolei zapiętek mało stabilny przyczynia się do wykoślawiania nóg i sprzyja rozwojowi szpotawości.

Nie dla używanych butów

Na koniec warto wspomnieć, by nie oszczędzać na obuwiu dla dzieci, sięgając po buty używane po starszym rodzeństwie lub innych dzieciach. Używany but jest bowiem odkształcony w specyficzny dla danej osoby sposób, który służy tylko jej. Jeśli ktoś inny założy noszone wcześniej obuwie, jego stopa zacznie dopasowywać się do zastanych kształtów, co może sprzyjać deformacji i utrudniać prawidłowy rozwój kończyny dolnej. Jest to szczególnie ważne u dzieci, których stopy są w intensywnej fazie rozwoju i cały czas się kształtują, dlatego należy im w tym pomóc, kupując dobrze dopasowane i nowe buciki.