Kapcie dla dzieci – za i przeciw?

Noszenie kapci to sprawa wzbudzająca w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników, także wśród specjalistów i ortopedów. Jeśli i ty zastanawiasz się, czy obuwie domowe jest potrzebne twojemu dziecku, to dzisiejszy wpis pomoże podjąć Ci ostateczną decyzję. Przedstawiamy wszystkie argumenty za i przeciw.

bella1JB-1

Za kapciami

Za tym, by jednak kupić dziecku buciki do chodzenia po domu przemawia kilka kwestii. Jeśli mamy duże mieszkanie, w którym są różne powierzchnie, a do tego zdarza się, że nieidealnie czyste, kapcie mogą posłużyć jako dobra ochrona. Ponadto twarde nawierzchnie, takie jak terakota czy panele mogą powodować nadmierne obciążenia stóp. W takim wypadku dobrej jakości kapcie mogą być świetną amortyzacją.

Obuwie domowe to również dobre rozwiązanie na zimę, zwłaszcza gdy nie mamy ogrzewania podłogowego. Ciepłe kapcie zapobiegną marznięciu dziecięcych stóp. Ponadto tego typu buty zapewniają większą stabilność, zdarza się bowiem, że nawet w skarpetkach antypoślizgowych dziecku zdarza się upaść. Kapcie gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa.

Za noszeniem domowych butów przemawia również fakt, że najprawdopodobniej, gdy poślemy dziecko do przedszkola, będzie to od niego wymagane. Warto więc zacząć przyzwyczajanie do tego typu obuwia już w domu.

Przeciw kapciom

Z drugiej strony pojawia się dużo głosów, że po domu najlepiej chodzić boso. I jest w tym dużo prawdy. Na pewno nie warto kupować kapci maluchom, które jeszcze raczkują, albo dopiero stawiają pierwsze kroki. Przy nauce chodzenia najlepiej pozostawić dziecięcym stopom maksimum swobody, dzięki czemu nie ograniczymy ich fizjologicznych potrzeb. Chodzenie boso wspomaga także trening mięśni, stawów i kości w obrębie stopy, kapcie natomiast mogą utrudniać ten proces. Wielu pediatrów jest zdania, że jeśli już kupować kapcie, to najwcześniej w drugim roku życia, kiedy dziecko ma już opanowaną technikę chodzenia.

Argumentem przeciw jest także fakt, że dzieci z natury nie przepadają za domowym obuwiem i ściągają je, kiedy mogą. Nie ma więc sensu walczyć z tą potrzebą. Bieganie za maluchem i ciągłe upominanie, by złożył kapcie, będzie nas tylko frustrować.

Warto także pamiętać, że dobrej jakości kapcie to duży wydatek. Podobnie jak w przypadku bucików dla dzieci, trzeba wziąć pod uwagę wysoką jakość produktu. Nie można kupić pierwszych lepszych kapci, które w ogóle nie wspierają prawidłowego rozwoju stopy. Jeśli więc już kupować obuwie domowe to tylko renomowanych marek, które mają na względzie działanie profilaktyczne dziecięcych butów. Dobór złej jakości obuwia domowego może bowiem przynieść dziecku więcej szkody niż pożytku.

Znając już wszystkie argumenty za i przeciw noszeniu kapci, z pewnością łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Pamiętaj, że dobrą alternatywą dla tego typu obuwia mogą być też skarpetki antypoślizgowe, spełniające funkcję kapci, a nie ograniczające dziecięcej stopy.