Jak dziecięce stopy przygotowują się do chodzenia?

Stopy niemowlęcia są naprawdę fascynujące. Bezpośrednio po narodzinach tak bardzo inne niż stopy dorosłego… Owa „inność” niestety bardzo często jest powodem nieporozumień. Prawidłowe mechanizmy i zjawiska z rozwoju dziecięcych stóp interpretujemy jako zaburzenia, a prawdziwych symptomów zaburzeń nie zauważamy. Dlatego rodzice powinni uczyć się rozpoznawania prawidłowej i nieprawidłowej pracy stóp swojego malucha. Dzięki temu dowiedzą się o ewentualnych odstępstwach od normy na tym z etapów, kiedy dziecku można jeszcze łatwo pomóc.

baby-218193_960_720Dzieci swoimi (i ze swoimi) stopami potrafią robić zdumiewające rzeczy. Nie powinno nas to jednak dziwić – te wymyślne figury i ruchliwość małych nóżek służą ich przystosowaniu do chodzenia. A to czeka maluchy już za kilka, kilkanaście miesięcy. W okresie niemowlęcym bardzo ważne jest to, by dziecku nie ograniczać swobody ruchu. Kiedy to tylko możliwe, wyswabadzajmy je z leżaków, bujaków, samochodowych fotelików, a nawet… noszenia na rękach.

Maluch powinien jak najwięcej czasu spędzać na podłodze (latem na trawie), bo wówczas jest on w stanie spontanicznie pracować nad swoim ciałem: machać nóżkami, raczkować, wspinać się. Uderzanie o twarde podłoże zewnętrznymi krawędziami stóp i piętami, odpychanie się piętami od podłoża w leżeniu na pleckach, pocieranie stopy o stopę, chwytanie ich w rączki, czołganie, bujanie na czworakach, odpychanie się paluszkami, wspinanie przy wsparciu mebli – to wszystko swoiste ćwiczenia malucha, dzięki którym uczy się on właściwego ustawiania stopy podczas stania i chodzenia w przyszłości (a więc obciążania pięty, odbijania się z palców). Dzięki temu za dziewięć, dziesięć, może piętnaście miesięcy (dziecko nie musi się spieszyć!), gdy już maluch stanie na nogi, będzie poruszać się płynnie i elastycznie.

Jeśli przyłożymy wagę do rozwoju dziecięcych stóp podczas pierwszych miesięcy życia szkraba, w późniejszym czasie podczas zakupu butów z czystym sumieniem będziemy mogli wybierać buty profilaktyczne dla dzieci, nie zaś obuwie korekcyjne.