Dziecięce stopy – profilaktyka od urodzenia

Wbrew pozorom stopy noworodka to nie miniaturowa wersja stóp dorosłego. Dziecięce stópki mają nie tylko inną budowę, ale są również bardziej podatne na odkształcenia. W początkowym okresie należy więc dbać o nie szczególnie uważnie, by zapobiec tworzeniu się wad. Zdrowe i prawidłowo ukształtowane stopy mają bowiem fundamentalne znaczenie dla kształtowania się całej postawy ciała i funkcjonowania układu kostno – stawowego.

xdh

Formowanie stóp człowieka to proces długi i złożony. Ostateczny kształt kończyny dolne przyjmą po upływie 20 lat od urodzenia. Jednak najbardziej znaczące będą pierwsze miesiące i lata życia dziecka. To wtedy bowiem małe stópki są najbardziej podatne na zewnętrzne wpływy. Warto więc zadbać, by stworzyć stopom malucha jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju.

Stopa noworodka

Stopy po urodzeniu różnią się od stóp osób dorosłych. Z oczywistych względów są mniejsze i krótsze, ale też posiadają inne proporcje. Są zdecydowanie szersze w budowie i zwężają się w kierunku pięty. Posiadają więcej tkanki tłuszczowej, mają miękkie podbicie i fizjologiczne płaskostopie, które w późniejszym okresie życia powinno samoistnie zaniknąć. U niektórych noworodków można zaobserwować skrzyżowane i podwinięte paluszki, które z czasem się prostują. Lekko zakrzywione mogą być też paznokcie, powinno się to jednak wynormować do 3 roku życia.

Jeśli wygład stopy Twojego dziecka Cię niepokoi, zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą lub ortopedą, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Jak postępować z małymi stópkami?

Stopy noworodka są bardzo wrażliwe i delikatne, dlatego trzeba wystrzegać się wszelkiego ucisku. Najlepszym rozwiązaniem jest, by kończyny były jak najczęściej bose. Jeśli jest chłodno, można założyć maluchowi skarpetki, ale pamiętajmy, by były odpowiednio dopasowane, nie za ciasne, niekrępujące ruchów palców i z oddychającego, naturalnego materiału. Także śpioszki powinny mieć odpowiednio długie nogawki, by nie krępować stóp.

Pamiętajmy także, że przyspieszanie nauki chodzenia i stania to nie jest najlepszy pomysł. Dziecko samo wyczuje moment, w którym będzie na siłach się podnieść i wykonać pierwszy krok. Przyspieszanie tego procesu może negatywnie odbić się na kondycji stóp.

Kiedy pierwsze buty?

Zakup pierwszych butów powinien nastąpić wtedy, gdy dziecko będzie ich faktycznie potrzebować, czyli, kiedy samo zaczyna chodzić na spacerach. Wcześniej buty są maluchowi zupełnie niepotrzebne, a po domu powinien jak najczęściej chodzić boso lub w antypoślizgowych skarpetkach.

Po zakup pierwszej pary obuwia, wybierzmy się razem z pociechą. Dziecko powinno przymierzyć oba buty i przejść się w nich swobodnie po sklepie. Buciki nie mogą być zbyt wąskie, a odstęp między dużym placem, a noskiem powinien wynosić około 1 cm.

Pamiętajmy, że dziecięca stopa rośnie bardzo szybko, trzeba więc monitorować, czy zakupiona para nie stała się zbyt mała. Nie poleca się także używania butów po starszym rodzeństwie. Takie obuwie jest bowiem wyprofilowane przez inną stopę, co może powodować nieprawidłowe zniekształcenia u dziecka.

Jak wybrać dobre buty?

Decydując się na zakup pierwszego obuwia dla dziecka, postawmy na wysoką jakość. Buty powinny być z naturalnych tworzyw, oddychające i dostosowujące się do kształtu stopy. Niezmiernie ważna jest elastyczna, zginająca się w placach podeszwa. Zwróćmy też uwagę na szeroki nosek i elastyczny zapiętek.

W żadnym wypadku buty nie mogą krępować ruchów stopy, uciskać czy uwierać. Jeśli zauważymy po pewnym czasie użytkowania odciski, otarcia czy zaczerwieniana na stopach naszej pociechy, oznacza to, że obuwie zostało źle dobrane i trzeba je wymienić na inne.