Co to jest obcas Thomasa?

Rodzice często słyszą od lekarza: proszę kupić dziecku obuwie korekcyjne z obcasem Thomasa. Pytają wówczas: co to takiego? Przecież obuwie dziecięce nie powinno mieć obcasów… Wyjątkiem jest jednak właśnie obcas Thomasa. Ponieważ jest to bardzo cenny wynalazek (znajdziemy go w niemal wszystkich modelach obuwia Memo), warto szerzyć wiedzę na jego temat.

thomasNajprościej mówiąc, obcas Thomasa wspomaga profilaktykę leczenia wady stopy. W butach Memo jest on wbudowany w podeszwę. Podwyższa część podeszwy buta o kilka milimetrów; podwyższenie uzależnione jest od wieku i wzrostu dziecka. Ma to na celu zmienić sposób obciążania stref wzrostowych nogi.

Podstawowy wariant obcasa Thomasa to podwyższenie na całej jego powierzchni, czyli 5 mm od strony wewnętrznej i 5 mm od zewnętrznej. Stopa w bucie z takim obcasem układa się tak, że pięta podnosi się nieznacznie w stosunku do palców.

Wyróżniamy także obcas Thomasa z supinacją i pronacją. Obcas z supinacją ma za zadanie tempo wzrostu po bardziej obciążanej stronie przyśrodkowej oraz zachować szybkość wzrostu nogi od bocznej strony. Stosuje się go przy koślawości, czyli do korekcji odchylenia osi podudzia na zewnątrz od osi środkowej. Służy temu podwyższenie po wewnętrznej stronie obcasa. Obcas z pronacją działa odwrotnie, a więc stosuje się go w korekcji stopy szpotawej (jest to tak zwany odwrócony obcas Thomasa). Podwyższona jest tutaj zewnętrzna część pięty podeszwy. W zależności od tempa wzrastania dziecka, efekty noszenia butów z tym obcasem widoczne są po kilkunastu miesiącach.